Góry Izerskie od kuchni – czyli turystyczne miejscowości regionu

Każdy górski region ma kilka głównych, większych miejscowości, w których kumuluje się ruch turystyczny, i do których przyjezdni goście lgną w okresach zimowych oraz letnich. W przypadku Tatr jest to Zakopane. W przypadku Pienin – Szczawnica.W przypadku Gór Izerskich trudno jednak wybrać jedną miejscowość, którą można byłoby opisać jako najważniejszą. Szczególnie, że góry te Polska dzieli wraz z Czechami i po obu stronach granicy nie brakuje miejsc pretendujących do miana turystycznej stolicy Gór Izerskich.

Polskie miejscowości
Wydaje się jednak, że najbardziej na to miano zasługuje Szklarska Poręba, głównie ze względu na duże zainteresowanie turystów i z roku na rok rosnącą popularność. Także tutejsza baza noclegowa stale się powiększa – powstają nie tylko nowe wille oferujące prywatne pokoje, ale również wielkie pensjonaty czy eleganckie hotele, dzięki którym nie zabraknie pomysłu na nocleg w Górach Izerskich.

W Szklarskiej Porębie ruch turystyczny wzrasta szczególnie w okresie zimowym, gdy okoliczne wzniesienia i góry wypełniają się narciarzami i miłośnikami jeżdżenia na desce. Z kolei dla fanów nieco mniej ekstremalnych sportów, którzy na nartach wolą biegać niż zjeżdżać, alternatywą do spędzenia ferii zimowych lub rodzinnego weekendu mogą być Jakuszyce, w których znajdują się największe, najdłuższe i najbardziej profesjonalne w Polsce trasy biegowe.

Turyści, którzy w zimę cenią sobie i jedno, i drugie, a dodatkowo chcieliby też trochę pozwiedzać lub skorzystać z dobrodziejstw regionalnej kultury, mogą przyjechać do Świeradowa-Zdroju, gdzie znajduje się cały kompleks sanatoryjny i uzdrowiskowy.

Zagraniczna alternatywa
Należy pamiętać, że Góry Izerskie nie ograniczają się jedynie do miejscowości położonych w Polsce, chociaż to właśnie te miejsca wybiera zdecydowania większość turystów. Nawet goście z Czech bardzo często przyjeżdżają na polską stronę. Jeśli jednak ktoś decyduje się na odwiedzenie sławnych czeskich miejscowości, leżących w regionie Gór Izerskich, powinien odwiedzić Nové Město, słynące z doskonałych tras zjazdowych, nadających się na międzynarodowe konkursy, Frýdlant – z bogatą architekturą górską prezentującą właściwie wszystkie okresy od XVIII wieku, a także Liberec, w którym rozgrywane są różne zawody z pucharu FIS. W wolnej chwili warto odwiedzić też Jablonec nad Nysą, gdzie bardzo często można spotkać narciarzy biegowych przygotowujących się do startu w zawodach.

7 thoughts on “Góry Izerskie od kuchni – czyli turystyczne miejscowości regionu

  1. Super miejsce na nocleg, mało turystów i można swobodnie zwiedzać i poznawać okolicę

  2. Tereny uzdrowiskowe i do tego bardzo piękne, polecam w każdym wieku.

  3. W końcu będę mieć okazję do odwiedzenia Czech, podczas pobytu w tym regionie. Lubię robić sobie takie wypady w okolicę.

  4. Góry Izerskie to naprawdę piękny region i fajne miejsce wypadowe w okolicę – dobrze jest zarezerwować tam nocleg i podróżować, gdzie nas poniesie:)

  5. Ja ogólnie zachęcam, żeby się wybrać w Góry Izerskie, bo to jest myślę jedno z bardziej niedocenionych miejsc w naszym kraju, cudownie, że autorka bloga o nim wspomniała

  6. Dla mnie Góry Izerskie do okazja do prawie samotnych wędrówek po szlakach, bo naprawdę mało osób odwiedza te góry poza sezonem

Dodaj komentarz