Historia i kultura Sopotu

Sopot znany jest z największego bałtyckiego molo, pięknej plaży i popularnego Sopot Festival. Nie są to jednaj jedyne atrakcje, które zachęcają do spędzenia urlopu w tym mieście. Duża baza noclegowa i rozrywkowa zachęca do przyjazdu turystów z odległych regionów Polski i z zagranicy. Trzeba jednak pamiętać, że w sezonie letnim warto wcześniej zadbać o noclegi, które można znaleźć na stronie internetowej meteor-turystyka.pl. Sopot oferuje moc wrażeń i atrakcji.

Opera Leśna Amfiteatr w Sopocie zbudowano w 1909 roku. Pierwsze przedstawienie wystawione w tym miejscu to opera „Obóz nocny w Granadzie” Conradina Kreutzera. Do Leśnej Opery przybywali licznie miłośnicy ówczesnej muzyki. Wspaniałe otoczenie budynku, świetna akustyka i niesamowity klimat miejsca sprawiły, że amfiteatr szybko zyskał na popularności. Do połowy lat dwudziestych odbywały się tutaj coroczne festiwale muzyki Wagnera. Przyciągały one liczną publiczność, przyjeżdżająca czasem z naprawdę odległych stron. Zdarzało się często, że na widowni brakowało wolnych miejsc. Wypożyczano wtedy łodzie od rybaków, gdyż kilkaset metrów od brzegu muzykę było słychać równie dobrze jak w amfiteatrze. Po drugiej wojnie światowej Opera Leśna została całkowicie zapomniana. Swoją świetność odzyskała dopiero po gruntownym remoncie w latach sześćdziesiątych. Obecnie Sopot Festival o niemal półwiecznej tradycji, przyciąga tłumy fanów. Miasto podczas festiwalu staje się na kilka dni muzyczną stolicą Polski. 

Spędzając urlop w Sopocie warto dowiedzieć się więcej o jego historii. Ciekawą postacią, która odegrała istotną rolę w tworzeniu miasta był Jean Georges Haffner. Był on młodym lekarzem pochodzącym z Alzacji, gdy trafił do Sopotu po czasowym pobycie w Gdańsku. Był też zagorzałym zwolennikiem i propagatorem higieny, do której w tych czasach Europejczycy przywiązywali niewielką wagę. Wyznawał też pogląd, że kąpiele w morzu mają zbawienny wpływ na zdrowie. Pod jego nadzorem powstawały w Sopocie obiekty kąpielowe i rekreacyjne. W ciągu kilku lat osada rybacka przekształciła się w znany kurort uzdrowiskowy. Dzięki Haffnerowi miasto rozwinęło się i uzyskało status uzdrowiska. Życie i zasługi lekarza dla Sopotu upamiętnia pomnik, który przedstawia doktora Haffnera siedzącego na kamieniu i spoglądającego w dal. Przy pomniku znajduje się też kamienna laska i cylinder, charakterystyczne dla tamtych czasów.

Dodaj komentarz