Jurata – dawna mieścina rybacka

Jurata to słynna dzielnica Jastarni, niezwykle urokliwego nadmorskiego miasta, które słynie przede wszystkim ze swoich tradycji rybackich. Co przede wszystkim warto zwiedzić i zobaczyć, aby poczuć ten wyjątkowy klimat i zapoznać się z historią rybactwa? Na uwagę zasługuje na pewno port rybacki, który mieści się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Jest on przede wszystkim bazą dla rybackiej floty, ale służy także w celach turystycznych. Z Jastarni odbywa się bowiem wiele wspaniałych rejsów. Maksymalna głębokość w porcie wynosi 5 metrów i mogą wchodzić tam statki, które nie są dłuższe niż 60 metrów. Flota kutrowa Jastarni to kilkanaście jednostek pływających.

Turystom z pewnością przypadnie do gustu Muzeum Rybackie Pod Strzechą. Jest to prywatne muzeum założone przez Juliusza Strucka. Jego zbiory są głównie etnograficzne oraz oczywiście rybackie. Można podziwiać tu między innymi sieci i różne stare narzędzia, służące do połowów. Została także odtworzona dziewiętnastowieczna rybacka izba. Znajduje się w niej wiele przedmiotów codziennego użytku. Na parterze otworzono zakład szkutnictwa, w którym wytwarza się łodzie i części do tych mniejszych statków. Zwiedzanie muzeum to także świetna okazja do tego, aby posłuchać wielu legend kaszubskich i morskich opowieści.

Warto także wstąpić do Charty Rybackiej, która również jest muzeum. Prowadzi je Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Sam budynek pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Zobaczyć w nim można różne rybackie sprzęty, które pochodzą nawet z XV wieku. Są to chociażby kosze do ryb, sieci, czerpaki, ciężarki itd. Oprócz tego w muzeum znajdują się np. kufle do piwa, półmiski, kompas, zegar itp. Po muzeum oprowadza kaszubski gawędziarz. Co jeszcze można zobaczyć w Jastarni? Na uwagę na pewno zasługuje kościół Nawiedzenia NMP. Wykonany został z cegły, a w jego wnętrzu znajduje się wiele starych obrazów. Jeden z nich przedstawia Trójcę Świętą i wykonany został przez słynnego Hermana Hana. Wspaniale prezentuje się także kościelna wieża. Na wakacjach w Juracie z pewnością nikt nie będzie się nudził, gdyż jest to dzielnica słynnej Jastarni. Funkcjonuje tu także spora baza noclegowa, a wygodne noclegi Jurata oferuje zarówno w luksusowych pensjonatach, jak i nieco skromniejszych kwaterach. Na pewno każdy znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg, a wakacje w Juracie będą naprawdę wyjątkowe.

7 thoughts on “Jurata – dawna mieścina rybacka

  1. Jurata jest cudowna, piękne widoki, czyste i zadbane plaże i noclegi na najwyższym poziomie!

  2. Morze i plaża – Jurata jest wprost stworzona do relaksu i odpoczynku

  3. Jurata piękna, Chata Rybacka – koniecznie trzeba ją zwiedzić, plaża cudowna. Polecam bardzo gorąco ten zakątek.

  4. Dziaczkowski to mój ulubiony blog, często planuję podróże według wskazówek Izy i jeszcze nie byłam niezadowolona

  5. @Ryszard oj to prawda, że pasją autorki widać w każdym wpisie i to dlatego blog jest taki ciekawy

  6. Jurata to teraz nie mieścina a piękne miasto nadbałtyckie przyciągające mnóstwo wczasowiczów

Dodaj komentarz