Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego w Łodzi

Niewielu Polaków wybierając miejsce urlopu, celuje w duże miasta. A to błąd. Większość z nich posiada ciekawą historię, sięgającą kilkuset lat wstecz. Warto więc wiedzieć, że wypocząć możemy również w mieście, w którym żyjemy na co dzień. Nie zawsze wyjazd na drugi koniec kraju jest konieczny, jeśli chcemy pozwiedzać. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile ciekawych miejsc możemy znaleźć tuż za rogiem. Gotowi, żeby poznać otaczający nas świat?

Dzisiejszy tekst przygotowany jest dla Łodzian. Ich miasto pełne jest zabytków, zarówno tych średniowiecznych, jak i późniejszych. Niestety część z nich nie nadaje się już do zwiedzania. Zostały zniszczone w czasie drugiej wojny światowej przez okupantów. Na szczęście nie wszystkie. Do obiektów często pomijanych przez zwiedzających należą niewątpliwie Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego w Łodzi. Według licznych legend powstały w latach siedemdziesiątych siedemnastego wieku z powodu rzekomych objawień świętego Antoniego. Jako że zawsze przyodziany był we franciszkański habit, niedługo później sprowadzono tutaj franciszkanów. Z powodu dużej liczby pielgrzymów wybudowano w miejscu kapliczek duży drewniany kościół, do którego przeniesiono sprowadzony specjalnie na tę okazję obraz świętego Antoniego.

W osiemnastym wieku w tym miejscu powstał duży barokowy kościół, a kapliczki przeniesiono w miejsce, w którym znajdują się do dziś. Co ciekawe, obie te budowle należą do nielicznych obiektów na terenie Łodzi, które nie ucierpiały w czasie drugiej wojny światowej. Mimo tego wymagały one gruntownego remontu, ponieważ odcisnął się na nich ząb czasu. Wewnątrz jednej z nich znajduje się mała studnia. Według miejskich legend woda z niej posiada magiczne właściwości. Oczywiście, nigdy tego nie potwierdził. Nie zaszkodzi jednak o tym wiedzieć, prawda? Wiara również jest wskazana. Na szczęście wybierając się tutaj, nie musimy martwić się znalezieniem preferowanego pokoju czy noclegu w Łodzi. Baza turystyczna miasta jest na tyle rozbudowana, że każdy znajdzie coś dla siebie (i to w przystępnej cenie). Podsumowując, Kapliczki św. Rocha i św. Antoniego w Łodzi powstały w wyniku objawień świętego Antoniego oraz cudów, które stały się za jego wstawiennictwem. Odwiedzenie ich więc powinno być priorytetem w czasie planowania wyjazdu krajoznawczego do dawnego miasta włókniarzy i filmowców.

Dodaj komentarz