Nie zwlekaj – Częstochowa zaprasza

Na styku Wyżyny Częstochowskiej, Obniżenia Górnej Warty oraz Wyżyny Wieluńskiej w średniowieczu rozwinęła się miejscowość Częstochowa. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1220 roku.

Częstochowa wszystkim jest znana z tego, że znajduje się tam główny punkt pielgrzymek w Polsce, czyli Jasna Góra. Klasztor i bazylika z cudownym obrazem, która stawiła czoła potopowi szwedzkiemu. Skoro każdy słyszał o Częstochowie, to po co tu przyjeżdżać i oglądać? Większość osób uważa, że nic więcej ciekawego tu nie ma. Są w ogromnym błędzie.

Wybierając się w okolice Częstochowy warto zaplanować sobie kilka dni na samo miasto, warto też zarezerwować sobie pokój gdzieś na jego terenie. Baza noclegowa Częstochowy jest bardzo dobrze rozwinięta. Mamy do wyboru pokoje jedno-, dwu-, trzy-, czteroosobowe, miejsca na parkingu ogrodzonym i monitorowanym, place zabaw dla dzieci, trampoliny, huśtawki, boiska, miejsce na grilla i ognisko, dostęp do bezprzewodowego internetu i do telewizji. A to wszystko w bardzo atrakcyjnych cenach. Tak to prawda, w Częstochowie wcale nie musi być tak drogo, jak może się wydawać. Warto też poczytać opinie na temat bazy noclegowej, które są pozytywne i ludzie polecają tutejsze pokoje gościnne oraz pensjonaty.

Dla osób lubiących historię i architekturę jest tu bardzo dużo zabytków – sakralnych i świeckich oraz liczne muzea. Dla osób lubiących spędzać czas aktywnie są szlaki turystyczne, a i dla dzieci się coś znajdzie.

Zacznijmy może od osób lubiących spędzać czas aktywnie. Z Częstochowy wychodzi kilka szlaków turystycznych: dwa czerwone, żółty i zielony oraz Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dwa szlaki czerwone to: Szlak Orlich Gniazd a drugi to Szlak Jury Wieluńskiej, szlak zielony to Szlak Walk 7 Dywizji Piechoty, szlak żółty to Częstochowa-Olsztyn im. Z. Łęskiego. Warto też tutaj dodać, że wycieczki po Częstochowie są głownie związane ze zwiedzaniem Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Dla dzieci przygotowany jest Park Miniatur Złota Góra, gdzie oprócz miniaturowych budowli z różnych części świata, dzieci będą mogły skorzystać z placu zabaw z huśtawkami, trampolinami, basenami z kulkami. Jest tam też salon gier, park linowy i autodrom.

Dla osób, które jednak chciałyby pozwiedzać, można polecić szereg muzeów znajdujących się na terenie Częstochowy – Muzeum Zapałek, Muzeum Częstochowskie z jego oddziałami, Rezerwat Archeologiczny oraz wiele innych zabytków, łącznie z Jasna Górą – Salą Rycerską, Skarbcem, Kaplicą Matki Bożej oraz wiele innych bardzo ciekawych, pięknych miejsc.

Dodaj komentarz