Odwiedź przepiękne Międzygórze i okolice

Przyznajemy, że Góry Izerskie zachwyciły nas swoim pięknem. Szybko przekonaliśmy się, że oprócz Tatr w Polsce jest wiele pięknych górskich miejscowości, do których warto zajrzeć. Dzisiaj kolej na małą miejscowość położoną w Sudetach u podnóża Śnieżnika. Międzygórze to niezwykle urokliwa wieś w województwie dolnośląskim w powiecie kłodzkim. Słynie przede wszystkim z przepięknej doliny, wodospadu i wielu szlaków turystycznych oraz stacji narciarskiej. Poza tym, równie godna uwagi jest okolica tej miejscowości.

Koniecznie trzeba wybrać się na północno-zachodnie obrzeża Kotliny Kłodzkiej, gdyż właśnie tam położone są góry o bardzo oryginalnym kształcie, jedyne takie w całym kraju. Mowa o piaskowcowych ścianach, które górują nad świerkowymi lasami i przypominają mury obronne. Szczyty tych skał są płaskie, jak gdyby odcięte i wyrównane. To góry płytowe, zwane Stołowymi, a wśród nich leżą skalne miasta takie jak: Szczeliniec, Narożnik, Skalne Grzyby, Skalniak. Szczególnie imponujący jest masyw Skalniaka (915 m n.p.m.), a właśnie tam znajduje się najtrudniejszy w Polsce skalny labirynt zwany Błędnymi Skałami. Jest to ogromna sieć korytarzy z wieloma głębokimi szczelinami, przesmykami, oknami skalnymi itd.

Oprócz tego, szczególnie warto wybrać się do Czermnej, czyli dzielnicy Kudowy-Zdroju, w której znajduje się robiąca ogromne wrażenie Kaplica Czaszek. Tworzy ją wiele tysięcy kości oraz czaszek ludzkich, które przede wszystkim są pozostałościami po ofiarach licznych wojen oraz epidemii. Pobyt w tym miejscu skłania do przemyśleń i refleksji nad ludzkim życiem.

Na uwagę zasługują także Wambierzyce, gdyż to właśnie tam mieści się monumentalna bazylika. Można podziwiać w niej między innymi cudowną XIV-wieczną figurę Matki Boskiej, a także wspaniałą szopkę, która składa się prawie z tysiąca elementów, z czego jedna trzecia jest ruchoma. Praca nad tą szopką trwała około 30 lat. W XVIII wieku wybudowano tu Sanktuarium Maryjne. Warto także udać się do Wambierzyckiego Muzeum Sprzętów Gospodarstwa Domowego, gdyż można podziwiać tam zbiory różnych maszyn oraz urządzeń rolniczych, przedmioty z wyposażenia domowego itd. Oprócz tego, koniecznie trzeba zabrać dzieci do mini-zoo, w którym mieszka bardzo wiele gatunków różnych zwierząt. To doskonała atrakcja dla całej rodziny.

Okazuje się, że w okolicy Międzygórza nikt nie będzie się nudził. Poza tym, funkcjonuje tu świetna baza noclegowa. Warto wiedzieć, że Międzygórze ma noclegi w naprawdę świetnych warunkach. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tutaj odpowiednie dla siebie miejsce do spania, które pozwoli zatrzymać się podczas zwiedzania pięknej okolicy.

Dodaj komentarz