Połączenie klasyki i nowoczesności – Siedlce

Jesienna pogoda choć nie zachęca do wycieczek za miasto z pewnością nie powinna być odbierana jako coś niezbyt przyjemnego, ale raczej jako dodatkowy stymulator do odbycia ciekawej wycieczki w weekend. Polska baza noclegowa jest tak bardzo rozbudowana, że każdy znajdzie coś dla siebie i swoich najbliższych. Wystarczy się tylko zastanowić nad właściwym kierunkiem podróży. Wszelkiego rodzaju hotele SPA oraz pensjonaty i ośrodki wczasowo-wypoczynkowe w górach i nad morzem, pękają o tej porze roku w szwach. Dobrym zatem pomysłem jest ominięcie tłumów turystów i udanie się na wycieczkę do miejsca, które o tej porze roku raczej świeci pustkami. Idealnym wyborem są położone niedaleko Warszawy – Siedlce.

Nie ulega wątpliwości, że podróżujący Polacy nieco zapomnieli o tym niemal 100-tysięcznym mieście. Król Zygmunt Stary nadał mu prawa miejskie już w w pierwszej połowie XVI wieku i choć na początku może się to wydawać śmieszne i niezwykłe, Siedlce są tłumnie oblegane przez turystów zza granicy, głównie z Japonii i Korei. To właśnie oni chwalą tutejszą architekturę i piękne tereny zielone, których w mieście i w jego okolicach nie brakuje. Najwięcej osób przybywa tutaj jednak do słynnego Muzeum Diecezjalnego. Jednym z czynników, który to powoduje jest jedyny w naszym kraju obraz słynnego na całym świecie artysty El Greca. Płótno tego wielkiego mistrza odnaleziono mniej więcej pół wieku temu i to zupełnym przypadkiem. Oczywiście na samym początku przeważały głosy, że dzieło nie jest wcale oryginałem, a tylko bardzo wierną repliką, ale dziś nikt już nie ma co do tego żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości. Obraz El Greca na dobre zagościł więc w Siedlcach.

Siedlce to bez wątpienia bardzo ważny lokalny ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy. Leżący blisko wschodniej granicy jest bardzo specyficzną mieszanką kulturową Mazowsza i Podlasia, co bez wątpienia wpływa na charakterystyczną zabudowę i interesującą lokalną kulturę miasta. Obiekty noclegowe w Siedlcach są bardzo zróżnicowane, można zarezerwować pobyt w eleganckim hotelu, komfortowym pensjonacie, czy w przytulnych pokojach gościnnych. Bez wątpienia Siedlce to miasto, do którego warto pojechać nawet na jeden dzień. To niezwykła mieszanka tego co najlepsze w Mazowszu i na Podlasiu. Wspaniałe zabytki, dużo terenów zielonych i niesamowita kultura sprawiają, że nikt nie może się tam nudzić, bez względu na wiek i zainteresowania.

Dodaj komentarz