Sudety – piękno ukryte w skałach

Sudety to bardzo ciekawe i urozmaicone pasmo górskie położone w południowo–zachodniej części Polski i w północnych Czechach. Od dawna już przyjeżdżają tutaj turyści w poszukiwaniu pięknych krajobrazów i możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu. Praktycznie każdy szczyt ma swoich zwolenników, którzy nawet kilka razy w roku odwiedzają swoje ulubione miejsca. To miejsce wymarzone do górskich wędrówek. Miasteczka i wioski z bogatą historią i z ciekawymi zabytkami ale też kurorty z nowoczesnymi sanatoriami i ze zdrojowymi parkami są tu gwiazdami regionu. Mamy tu również tajemnicze podziemia, kopalnie, sztolnie, bunkry poniemieckie i stare lochy. Sudety i noclegowe perspektywy jakimi dysponują zapewnia wiele miejsc w hotelach, schroniskach, pensjonatach, willach, gospodarstwach agroturystycznych i w sanatoriach.

Najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów jest Śnieżka. Ze wspaniałego bezleśnego wierzchołka rozciąga się przepiękny widok. Śnieżka od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Warto zobaczyć najbardziej znaną ewangelicką świątynię w Polsce. Już samo to, że została wybudowana w Norwegii i przewieziona w częściach najpierw do Niemiec, a później dzięki staraniom wielu osób do Polski. Oryginalne rzeźby i runiczne znaki dodają jej tylko tajemniczości. Dzisiaj dumnie stoi w sudeckich lasach i stanowi jedyną tego typu atrakcję w Polsce. W Górach Stołowych koniecznie trzeba zobaczyć Błędne Skały. Objęte są one ochroną Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest to skalne miasto, które odwiedza co roku tysiące turystów. Wędrując po drewnianych kładkach można przejść cały labirynt wijący się wśród skalnych grzybów i maczug porośniętych karłowatymi choinkami. Całość robi niesamowite wrażenie.

Tuż obok miasteczka skalnego znajduje się turystyczne przejście graniczne z Czechami. warto w wolnej chwili wybrać się do naszych sąsiadów i spróbować regionalnych, typowych dla Czech potraw. Miłośników zabytków i historii zainteresuje z pewnością Książ. Jest to górująca nad całą okolicą dobrze zachowana warownia piastowska. Zachowało się w niej bogate wyposażenie, które docenią miłośnicy sztuki. Znajduje się tam też Stadnina Ogierów Książ. Co roku na zamku organizowana jest wielka wystawa kwiatów. Sudety są tak bardzo ciekawym pasmem górskim, że nie sposób o wszystkim napisać. Tutaj po prostu trzeba przyjechać.

Dodaj komentarz