Wypad nad Jezioro Czorsztyńskie

Czorsztyn to niewielka wieś leżąca na południu województwa małopolskiego. Od granicy ze Słowacją dzieli ją około osiem kilometrów. Co roku miejsce to przyciąga coraz to więcej turystów, którzy przyjeżdżają tu, by się zrelaksować.

Główną atrakcją, a zarazem wizytówką Czorsztyna, są ruiny królewskiego zamku zbudowanego na wysokiej skale – swego czasu pokaźnej twierdzy strzegącej porządku na trakcie węgierskim. Inną perłą tego miejsca jest także zbiornik wodny, który powstał tam prawie dwadzieścia lat temu – przepiękne Jezioro Czorsztyńskie. Jezioro znajduje się u stóp Pienin, jest sztucznym zbiornikiem, który powstał pod koniec dziewiętnastego wieku. Aby poznać początki tego miejsca należy cofnąć się do 1975 roku, w którym rozpoczęto pracę nad budową zapór czołowych. Miały one za zadanie chronić pobliskie wioski przed powodziami. Wiązało się to z koniecznością wyburzenia terenów mieszkalnych, którym groziło zalanie, a co za tym idzie: wybudowanie nowych mieszkań i dróg. Wiele osób sceptycznie podchodziło do tego pomysłu, część mieszkańców nie widziało sensu w budowaniu zapory. Ich nastawienie się zmieniło, gdy nadciągnęła znana wszystkim powódź z 1997 roku. Dzięki zaporom zostało zatrzymanych ponad sześćdziesiąt procent wzburzonych fal, co zapobiegło katastrofie. Po dziś dzień Jezioro Czorsztyńskie strzeże bezpieczeństwa niżej położonych terenów, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy śnieg zaczyna topnieć i pada więcej deszczu.

Funkcja ochronna to nie jedyna zaleta, jaką posiada ten zbiornik wodny. Walorów dodaje również szereg atrakcji, które oferuje gmina Czorsztyn. Wśród nich możliwość skorzystania z aktywnych form spędzenia wolnego czasu. Jedną z nich jest rejs statkiem wycieczkowym lub gondolą, z których pokładów podziwiać można okolicę całego jeziora. Wokół wód znajdują się także liczne tereny idealne do wędkowania. Dla wielbicieli kąpieli wydzielono specjalny teren, zamieniony w plażę, z którego brzegu wejście do wody jest najbezpieczniejsze.

Bazę noclegową w Czorsztynie stanowi szeroka oferta hoteli, pensjonatów, ale także gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Chcąc być bliżej natury, można skorzystać z noclegu w campingu, niezależnie jednak od dokonanego wyboru, pobyt w Czorsztynie będzie niezapomniany.

Dodaj komentarz