Zakopiańskie Galerie Sztuki

Ostatnio zwiedziliśmy piękne Sudety – pozostajemy w górskim klimacie, jednak zmieniamy nieco lokalizację. Zakopane to zdecydowani najpopularniejsze górskie miasto, do którego zarówno latem, jak i zimą przyjeżdża wielu turystów, którzy wprawdzie nie mogą tutaj liczyć na ciszę i spokój, jednak z chęcią zwiedzają znajdujące się tu ciekawe budynki takie jak np. muzea oraz galerie.

Decydując się na wyjazd do Zakopanego, należy liczyć się z tym, iż praktycznie przez cały rok do tego malowniczo położonego miasta dociera wielu turystów, dlatego też znalezienie wolnego pokoju zaraz po przyjeździe może się okazać niemożliwe. Jeśli chodzi o zakopiańskie noclegi, to ich wybór w tej miejscowości stale się powiększa i obecnie można znaleźć zakwaterowanie w licznych ośrodkach wypoczynkowych, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, apartamentach, a nawet campingach. Warto jednak przynajmniej na kilka miesięcy przed planowanym przyjazdem dokonać rezerwacji pokoju (rezerwacje Meteor), gdyż jedynie w taki sposób można mieć pewność, iż wyjazd będzie należał do udanych.

Będąc w Zakopanem, koniecznie warto wybrać się do kilku znajdujących się tutaj galerii, w których można podziwiać lokalną sztukę. Pierwszą, do której warto się udać, jest Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, która została utworzona w 2001 roku. W jej wnętrzu można podziwiać polską sztukę współczesną, jednak odbywają się tutaj również autorskie spotkania, koncerty oraz pokazy filmowe. Budynek, w którym mieści się galeria, został wzniesiony w 1911 roku, jednak wówczas nosił nazwę "Bazar Polski".

Drugim interesującym miejscem jest Galeria Pegaz, o której warto wspomnieć pomimo tego, iż działała ona w latach 1963-1977. Twórcami tej wystawy byli przede wszystkim zakopiańscy artyści i w jej gmachu można było podziwiać współczesne malarstwo oraz rzeźbę. W Zakopanem znajdują się jeszcze dwie inne galerie sztuki, a mianowicie Galeria Antoniego Rząsy oraz Galeria Władysława Hasiora, które zostały założone przez lokalnych artystów, można tam podziwiać autorskie dzieła sztuki, które prezentują tutejszą kulturę.

3 thoughts on “Zakopiańskie Galerie Sztuki

  1. Moim zdaniem Zakopane jest mocno przereklamowane. Do tego jeszcze to zanieczyszczone powietrze…

  2. Ta ogromna popularność Zakopanego jest jednocześnie trochę jego wadą, bo wszyscy jadą właśnie tam i przez to jest wszędzie mnóstwo turystów, ale jak się trafi na jakiś moment poza sezonem to jest całkiem przyjemnie

  3. Takie są uroki miast turystycznych. Widac że większość osób chce tam jeździć, a jak ktoś woli spokojniejsze miejsca może wybrać Biały Dunajec, Bukowinę itp…Polska to piękny kraj 🙂

Dodaj komentarz